Vyberte stránku

Může se zdát, že zadat marketingovou kampaň je snadné. Ale jednoduché poptání nevyústí v jednoznačnou a garantovanou cenu. Je třeba znát více věcí, než získáte přesnější cenovou nabídku. Tabulková cena nemusí vždy odpovídat.

Takové klasické zadání kampaně by mohlo znít takto:

“Potřebuji kampaň na Facebooku, abych přijal nového obchoďáka. Co to tak bude stát?”

A nyní je už na nás, abychom se správnými otázkami dostali k dalším potřebným informacím ovlivňujícím cenu. Dotaz výše by šel parafrázovat na dotaz zájemce o koupi nového automobilu stylem “Kolik mě bude stát červené osobní auto?”. Bez dalších informací o výbavě, značce, obsahu motoru, počtu sedadel a dalšího se přesnou cenu nedozvíte. Maximálně dost široký rozsah.

Je několik základních elementů, které ovlivní rozsah práce a tedy i cenu kampaně.

  • délka kampaně – je rozdíl, pokud chcete kampaň jen na týden nebo kvartál
  • investice do propagace – opět je dost rozdílné, pokud chcete investovat 1 000 Kč nebo 100 000 Kč
  • kde má být kampaň realizována – v mém příkladu je to jasně definováno Facebook, ale někdy to jasné být nemusí (také je lepší když není a mohu sám ze zkušenosti nabídnout nejlepší marketingový kanál)

Pak tu jsou další elementy, které mohou a nemusí ovlivnit cenu

  • landing page – má klient na webu stránku s náborovým inzerátem a benefity a nebo bude třeba ji vytvořit?
  • má klient dostatek propagačních materiálů? – videa, fotografie ze společnosti v dostatečné kvalitě a tématicky vyhovující

Teď to trochu rozvedu:

Délka kampaně

Kampaň může trvat od jednoho týdne dále. Kratší kampaň většinou nemá smysl. Záleží oč se konkrétně jedná. Za příklad mám náborovou kampaň a tam to zcela jistě na kratší dobu smysl nemá. Ano, může dojít k zázraku, že hned první den kampaně se ozve jeden zájemce, náborář jej obratem vyhodnotí jako toho správného a druhý den je podepsaná pracovní smlouva. Ale ruku na srdce, opravdu tomu takto věříte? Nechcete mít alespoň možnost si vybrat z více uchazečů?

Konec kampaně je další neznámou. Ale většinou se konec nechává otevřen s konkrétním otevřeným termínem. Řekněme, že návrh kampaně je měsíc a pak se vyhodnotí kolik zájemců to přineslo. Samozřejmě operativně lze kampaň ukončit dříve nebo později, jak bude potřeba. 

Délka kampaně ovlivní cenu. Čím je kampaň delší, tím je třeba optimalizovat kampaň s ohledem na výsledky. Testovat další reklamy a hledat ty, které přivádí největší užitek. Krátkodobou kampaň prakticky moc optimalizovat nelze. O to bude cena za správu nižší, ale výsledek horší.

Investice do propagace

Tady je to složitější. Zde přichází do hry další faktory. Kde má kampaň běžet, kdo je cílová skupina. Bude-li to malé okresní město a okolí, nedává obrovský budget smysl. Pokud však společnost bude hledat obchodní zástupce pro řadu kanceláří po celé republice, finance budou klíčové. Většinou až po bližší specifikaci cíle lze určit navrhovanou investici. Vysypat ji z rukávu může jen odborník, který má za sebou řadu podobných realizací.

Kde má být kampaň realizována

Myslím tím na jakém online médiu. Facebook, Google Ads, Seznam Sklik, LinkedIn, ale jsou i další. Lze zadat kampaň obecněji a bude na specialistovi nebo agentuře, aby zvolila to správné médium pro danou poptávku. To vidím jako optimálnější způsob. Ať specialista navrhne které kanály vidí pro konkrétní poptávku relevantní a také může lépe využít navrhovaný rozpočet kampaně.

Landing page

Zájemce klikne na reklamu a někam se dostane. To kam se dostane, to je landing page. Tedy přeloženo do češtiny přistávací stránka…ale takhle tomu nikdo z markeťáků neřekne. 

Chybou bývá odeslat zájemce na titulku webu klienta. Ano, je to nejjednodušší, ale rozhodně ne efektivní. Návštěvník pak musí hledat a dolovat další informace, které ani nemusí najít a raději odejde. Jistou alternativou pro náš příklad může být na webu klienta sekce “Kariéra” kde jsou vypsané pozice. Je-li stránka připravena dobře, nic bych proti tomu nenamítal. Pokud taková stránka neexistuje, je třeba ji vytvořit, i kdyby to měla být jednoduchá stránka vložená do webu s aktuální nabídkou. A to buď vytvoří sám klient a nebo se o to postarám já, co by realizátor a budu mít i tu výhodu, že si na danou stranu přidám značky pro měření efektivity kampaně. Ale samozřejmě tvorba této strany ovlivní jak cenu mé práce, tak i termínu spuštění kampaně.

U dlouhodobější kampaně, která navíc běží i na více médiích je třeba nepodcenit vložení měřících značek. Je třeba měřit, který zdroj přinesl nejlepší výsledky a díky tomu lépe optimalizovat kampaně. 

Propagační materiály

Lze samozřejmě použít pro kampaň nějaké fotografie z free nebo i placených mediabanek. Ale ruku na srdce, osloví vás nabídka práce, kde se na vás směje skupinka mladých lidí z nichž jeden z nich je asiat a druhý černoch? Nechápejte mě spatně. Nejsem rasista. Ale jednoznačně to prozradí, že se jedná o koupenou fotografii někde z Ameriky a ne reálnou fotografii pracovního týmu se kterým se setkáte. Prostě tomu nebudete věřit. A dávat do fotky nápis “Ilustrační fotografie” to je snad ještě horší. 

Chci tím jen říci, že je rozdíl, když má firma vlastní fond profesionálních fotografií z výroby, z kanceláří, foto produktů, z teambuildingů a podobně. Náborové video by bylo úplně nej, ale to už chci asi trochu moc. 

Má-li být kampaň úspěšná, je dobré tyto věci mít. A opět buď si pár profi fotografií nebo náborové video zajistí klient na vlastní náklady a nebo je zajistím já. Lze se obejít i bez nich, ale vždy je to cesta nějakých kompromisů a najdu 10+ důvodů proč mít vlastní kvalitní materiály. 

Jak vidíte, původní poptávka “Potřebuji kampaň na Facebooku, abych přijal nového obchoďáka, co to tak bude stát?” nemá jednoznačnou odpověď, pokud neznám odpovědi na body uvedené výše. Spolupracuji-li s klientem již nějakou dobu, je to samozřejmě věc jiná. Tam už předem vím na čem jsem, ale i tak ji málokdy vyklopím z rukávu. Mohu dát ale přesnější cenový rámec.

Na závěr bych rád upozornil na to, co se mi už několikrát stalo. Přišel zájemce o kampaň s přesnou představou, že chce kampaň na tom a tom. Jenže on nepotřeboval kampaň, ale výsledek. Nešlo mu o to mít kampaň, ale například mít ty obchodní zástupce. A dospěli jsme společně k lepší a levnější metodě než jím původně poptávaná aktivita. Je třeba vnímat co vlastně klient potřebuje víc, než to co poptává. Často jsou to dvě rozdílné věci. A je lépe přijít nyní o zakázku, ale mít spokojeného klienta který se v budoucnu vrátí. Dobrou radou jste si získali jeho důvěru.