Vyberte stránku

Určitě používáte ve své firmě přehledové tabulky, zobrazující získaná data. Data jsou informace a každý ať chce nebo nechce jich vygeneruje za svůj život tisíce. O firmě to platí dvojnásob.

Většinou se používají tabulky v Microsoft Excel, Google Sheets a nebo ručně psané reporty. Pro náhled můžete například použít nějaký vámi používaný systém, který jistě dokáže nějaké grafy zobrazit i s možností filtrování. Jenže jsou takové výstupy komplexní a efektivní pro řízení firmy? Skutečně zobrazí všechna pro vás důležitá data na jednom místě? Domnívám se že nikoliv. Když si potřebujete udělat obrázek například o výsledku hospodaření za poslední kvartální období, potřebujete mít při sobě nákladové položky a obratové položky. Abyste udělali rozhodnutí pro další kvartál, je dobré mít aktuální stav skladů, odhad pro další období, stav firemního cashflow a jak se bude vyvíjet v závislosti nákupu a prodeje vašich produktů nebo služeb. Je to už docela dost informací, které potřebujete pohromadě. A to se nebavím o rozboru investic a dopadů marketingových aktivit, výsledky jednotlivých obchodníků, ideálně rozebrané po regionech a určitě vás napadnou další údaje, které by se mohly právě vám hodit při rozhodování o dalších krocích společnosti. Dat tedy potřebujete hodně a to nejen z historie, protože tu už nezměníte, ale na základě těchto dat potřebujete sledovat trend a řídit se odhady budoucích stavů. Budoucnost je to co dokážete svými aktuálními rozhodnutími ovlivnit. 

Teď si tedy všechna tato data představte pohromadě. Nemáte-li nějak řízen datový sklad – místo kam všechny výsledky z různých systémů padají, budete mít hromadu různých tabulek z několika systémů které používáte pro účetnictví, skladové hospodářství, marketing, řízení zaměstnanců a jejich výkonů, CRM systému a tak dále. V nejhorším případě si tyto tabulky ještě musíte vyžádat od jednotlivých zodpovídajících spolupracovníků. Než vám to dodají….někdo jako excel ve kterém se vyzná sám…další jako popis v e-mailu…někdo to přinese na A4 vytištěné a teď se tím prohrabejte. Hledejte souvislosti, zjišťujte trend. Narazíte-li na nějaký problém, musíte si vyžádat další informace proč je tento údaj právě takový jaký je. Uffff, to není řízení firmy, to jsou muka. Časově náročná muka a čas je velmi důležitá veličina. Vždy je ho málo.

Možná to jde uřídit, pokud nemáte mnoho důležitých dat, ale jakmile se rozrostete, nebudete se stačit divit, kolik dat vám přistává na stole a budete mít potřebu to řešit nebo od toho utéct.

Větší firmy jsou si těchto problémů vědomy a utíkají k systémům Business Intelligence, pronajímají si drahé systémy, které co nejvíce informací integrují samy. To však stojí nemalé peníze. Obvykle musíte navíc zaměstnávat dalšího člověka, který analyzuje výstupy a vám je předkládá v podobě, která je pro vás přijatelná. Ale co taková střední firma, která nechce nebo nemůže dávat desetitisíce měsíčně?

Mohou využít služby jako je dashboardy.cz.

Dashboardy.cz

Není to žádný automatizovaný systém, ale plnohodnotný systém Business Inteligence, kdy vám analytik připraví reporty na míru. Konkrétně služba běží na software Tableau, což je špičkový analytický software, převyšující dokonce i PowerBI od Microsoftu. Nemusíte si tedy zařizovat vlastní server, shánět analytika, datového specialistu. Vše dostanete s touto službou. 

Vaše data se ověří, vytvoří se vám přístup nebo přístupy, osobně se s vámi vytvoří všechny potřebné přehledové reporty o vaší firmě a vše získáte během krátké doby přehledně k dispozici. A to i s možností prohlížet všechny informace na svém telefonu. Přístupy jsou vysoce zabezpečeny a nehrozí ani žádné poškození jakékoli vaší databáze, jelikož se jedná pouze o čtení z dat. Nic se nikam nezapisuje.

V čem je výhoda? Předně služba dokáže sloučit data z několika různých zdrojů. A je jedno jestli je to firemní účetní systém, excel tabulka, skladový systém, ERP, CRM a nebo Google Sheets. Různé tabulky se propojí dohromady, tedy už nebude nutné pro informaci procházet deset různých tabulek. 

dashboard overwiev

Největší síla je ale v tom, že díky systému BI se dokážete jednoduše prokliknout v grafu tak, abyste viděli podrobnosti. Můžete jít až do hloubky a analyzovat současný stav. Můžete využít daleko pokročilejších možností filtrování, statistických odhadů budoucích stavů a budoucích i současných trendů.

Grafy které máte ve svém současném systému moc nezměníte. Jsou univerzální a předpřipravená. Nemusí zobrazovat zrovna to co potřebujete a chcete. Reporty v dashboardy.cz jsou přizpůsobeny přesně pro vaše potřeby. Mohou být připraveny i pro každého vašeho řídícího pracovníka, aby mu pomohly se rozhodnout pro budoucí kroky.

Neméně důležitou funkcí jsou notifikace. Budete upozorněni do e-mailu na jakékoli výchylky v datech o které máte zájem. Ať jsou to již nějaké předem vybrané skladové položky, kde hrozí problém v případě poklesu skladu nebo klidně upozornění na nějaké atypické výsledky vašich obchodníků nebo klientů. Tedy nejen že získáte přehled a prognózy budoucích stavů, ale také díky těmto upozorněním můžete předejít problémům nebo nastalý problém urychleně vyřešit.

dashboardy.cz tedy dokáží výrazně pozitivně přispět k řídícímu procesu vaší společnosti. Nabídnou vám pohled na vaší společnost tak jak potřebujte. Online, kdykoli, kdekoli. A implementace je jednoduchá. Po přípravě dat s datovým analytikem vytvoříte během jednoho pracovního dne všechny základní reporty a již během dalšího dne je můžete používat a využívat plně možností řízení jako ve velké společnosti.

Neméně důležitá je cena. Implementace vás vyjde jednorázově na částku okolo 25 000 Kč a následně již jen platíte za počet přístupů o které máte zájem. Měsíční cena je 3 650 Kč a každý další přístup 1 500 Kč. Jiné tabulky a upozornění můžete dostávat vy a jiné vaši kolegové. Rozdělení je naprosto na vás. Tím se analytické firemní služby dostávají na cenovou úroveň, která byla ještě nedávno nepředstavitelná. I malé a střední společnosti mohou plně využívat síly analytických systémů Business Intelligence.

Přehled je důležitý a pokud jej nemáte, těžko můžete dobře řídit a vést.